Знайомимось з пайкою
Перед тим як братися за паяння, потрібно визначитись з тим, чи у вас є все необхідне. Для паяння вам знадобляться в першу чергу основні інструменти та аксесуари – без них просто ніяк:
- Паяльник
- Припій
- Флюс
- Стрічка для випаювання
Розглянемо більш детально, на що потрібно звернути увагу при виборі паяльника, припою, флюсу та стрічки для випаювання.
Паяльник
Асортимент паяльників на сучасному ринку просто вражає! Якщо інформацію щодо якості та надійності певного паяльника можна отримати з відгуків, то про основний критерій вибору – потужність паяльника – ми вам розповімо тут. Залежно від сфери застосування всі паяльники можна поділити на такі групи:
- 30-40 Вт – паяльник для радіодеталей;
- 60-70 Вт – універсальний паяльник;
- 80-100 Вт – паяльник для масивних деталей та товстих проводів.
Припій
З припоями все трохи простіше. Умовно їх можна поділити на 2 групи:
- Свинцеві припої.
- Безсвинцеві припої.
Безсвинцеві припої забезпечують більш міцне з'єднання у порівнянні зі звичайними свинцевими припоями. Хоча на практиці цього практично не помітно. А от паяти новачкам безсвинцевими буде складніше, оскільки вони мають вищу температуру плавлення, погано розтікаються та потребують використання дорогих флюсів.
Флюси
Для хорошого якісного паяння потрібно використовувати флюс. У більшості сучасних припоїв флюс вже включений до їх складу. Але для зняття оксидної плівки з поверхонь, які ви будете паяти, їх потрібно додатково покрити флюсом. Це забезпечить рівномірне розтікання припою та покращить процес лудіння.
Умовно всі флюси можна розділити на 3 типи:
- Нейтральні флюси
- Середньоактивні флюси
- Активні флюси
Нейтральні флюси зручні у користуванні та в більшості не потребують змивання. Ідеально підходять для звичайного паяння, а також для паяння SMD та BGA-компонентів. Продаються у рідкому вигляді або у вигляді пасти.
Середньоактивні мають широке застосування як при паянні окислених поверхонь, так і при звичайному паянні та паянні електронних компонентів. Більшість також не потребує змивання, оскільки активні властивості проявляються тільки при певній температурі, наприклад 150°C, і при остиганні до кімнатної температури втрачаються. На відміну від нейтральних флюсів, вони забезпечують стійке до корозії паяння.
Активні флюси мають практичне застосування при паянні металів, які важко лудяться звичайними флюсами. До таких металів належать:
- звичайна та нержавіюча сталь;
- алюміній;
- метали з нікелевим покриттям.
Найвідоміший представник активних флюсів – це ортофосфорна кислота. Активні флюси значно спрощують процес паяння, але вони мають різкий запах та токсичні. Тому обов'язково потрібно паяти в добре провітрюваних приміщеннях та не забувати змивати залишки флюсу після паяння.
Крім цього, не варто забувати про каніфоль. Її головна перевага в тому, що вона не потребує змивання, оскільки є чудовим діелектриком. В чистому вигляді її майже не використовують, але на її основі виготовляються практично всі флюси. Такий флюс ви можете приготувати самостійно. Для цього вам знадобиться:
- чиста каніфоль (не активована);
- етиловий спирт.
Каніфоль необхідно подрібнити до порошкоподібного стану та розвести з етиловим спиртом у співвідношенні 2:3.
На відміну від паяння звичайною каніфоллю, цей розчин можна наносити безпосередньо на місце паяння. І найголовніше – залишки не потрібно змивати.
Очищення
Після всього прочитаного у вас напевне виникає питання – як змивати флюс і чим його змивати? Все залежить від того, що ви паяєте. Якщо це паяння на платі, то для очищення від флюсу можна використати як звичайний спирт, так і спеціальні омивачі для плат.
Просто нанесіть їх на місце паяння, за допомогою невеликої щітки (можна використати стару зубну щітку) очистіть залишки флюсу і після цього їх змийте. Для очищення залишків активного флюсу при паянні проводів або грубому паянні листових металів, добре підійдуть різного роду розчинники для фарби або ацетон.
Комментариев нет:
Отправить комментарий